Herec Max Schreck

Herec Max Schreck chilluje na natáčaní filmu Upír Nosferatu, 1921. Je to neoficiálna a voľná adaptácia románu Dracula od Brama Stokera. Film bol zaradený na zoznam 1001 Movies You Must See Before You Die.

Točilo sa okrem iného aj na Oravskom hrade a vo Vrátnej doline na Slovensku. Film Upír Nosferatu bol predstavený pred 100 rokmi. Vo Švédsku bol do roku 1972 zakázaný, kvôli “nadmernej hrôze”. 

Keďže nemali autorské práva na román Dracula, vdova po Bram Stokerovi tvorcov zažalovala. Producenti filmu sa kvôli tomu dostali do finančných problémov, navyše museli všetky negatívy filmu zničiť.

Scéna z filmu.

Ten sa zachoval len kvôli tomu, že zahraničné kiná a distribútori si dovtedy stihli vyhotoviť vlastné kópie. Pirátstvo paradoxne zachraňuje filmový priemysel, nevídané. Mimochodom hovoríme o vôbec prvom filme s upírom.

Film V tieni upíra (2000) je beletrizovaným zobrazením udalostí okolo produkcie filmu Upír Nosferatu. Inšpirovali sa legendou, že Max Schreck bol v skutočnosti upír. Schreka v tomto filme hral Willem Dafoe, režiséra zas John Malkovich.