Dr. Julius Neubronner
Dr. Julius Neubronner

V roku 1902 nemecký lekárnik Dr. Julius Neubronner používal trénované holuby na posielanie lekárom predpísaných receptov. Po čase si trúfal nimi posielať aj menšie dávky liekov. Keď si uvedomil aké vzácne sú tieto holuby pre jeho podnikanie, začal sa o ne báť a to bol spúšťačom aby spojil svoje podnikanie so svojím koníčkom, fotografovaním.

Chcel prirodzene vedieť, kde sa jeho holuby nachádzajú, kade sa túlajú a preto na ne zavesil malé kamery, ktoré fotili prostredie pred a pod holubom. Fotka vznikla pre Medzinárodnú výstavu fotografií v Drážďanoch v roku 1909 a predávala sa ako pohladnica. Pán doktor možno vtedy ani nevedel, ale predpovedal moderné marketingové ťahy na predaj dronov.

Dr. Julius Neubronner
Dr. Julius Neubronner

Bola to však aj predzvesť niečoho iného. Neubronner si nechal túto techniku patentovať a o pár rokov sa o ňu začala zaujímať nemecká armáda. Neskôr sa nemecká a francúzska armáda predbiehali v cvičení čím sofistikovanejších malých lietajúcich fotografov. Podľa istých zdrojov americká CIA dokonca vyvinula svoju vlastnú verziu holubom poháňanej kamery, ktorej detaily sú do dnešného dňa zatajené.