Guľovačka z roku 1893

Darwin James, John Poe a Arthur Wheeler – spolužiaci na Princetonskej univerzite pózujú pre slávnostný portrét po guľovačke medzi prvákmi a druhákmi v roku 1893. Podľa ich tvárí mali prváci z Princetonu buď delá alebo nejaký švindler pridával kamene.

Súvisiaci článok z The New York Times popisujúci tradičnú guľovačku z predchádzajúceho roku: 

Princeton, N. J.,  Jan 12. – Každoročná guľovačka medzi prvákmi a druhákmi sa uskutočnila dnes popoludní pred budovou Nassau. Menšie guľovačky a konflikty, ako predzvuky tejto tradičnej udalosti sme mohli vidieť v predošlých dňoch v rôznych častiach mesta. Previnilci boli predvedení pred starostu, ale žiadne policajné vyšetrovanie nenasledovalo, takže študenti vyviazli bez pokút.

Druháci sa zgrupovali do menších tímov a provokovali prvákov cez prestávky a obedy. Vyvrcholenie prišlo až popoludní, keď asi 250 prvákov sa stretlo pred vchodom kampusu. Dávali o sebe vedieť hlasným povzbudzovaním. Ostražitý druháci sa im postavili čelom a začala jedna z najbrutálnejších guľovačiek, ktoré sme na území univerzity mohli vidieť. 

Boj trval asi hodinu s neustálym bombardovaním snehovými guľami. Prváci využijúc svoje prečíslenie niekoľkokrát pritlačili druhákov o stenu budovy Nassau. Druháci však neboli nič dlžní svojej povesti a tieto útoky zakaždým odvrátili a nevznikla tak pozičná výhoda ani na jednej strane.

Okolo 2:30 popoľudní vkráčal medzi bojovníkov Phil King, kapitán futbalovej jedenástky. Zdvihnutím oboch rúk dal obom celkom najavo, že žiada okamžité prímerie medzi dvoma triedami. Boj pomaly skončil a všetci zúčastnení odpochodovali z bojiska. Guľovačka skončila remízou, ale ukončila hašterenie medzi triedami aspoň na tento rok.

Len si predstavte, že tie opuchnuté ksichty boli odfotené pred 128 rokmi.