Mary Anne MacLeod v Škótsku

Mary Anne MacLeod vyrastala na ostrove Lewis neďaleko Škótska. Svoju rodnú zem opustila a v roku 1930 odišla zo Škótska do New Yorku. Mala 18 rokov a staršiu sestru, ktorá tam už v tom čase bývala.

V Amerike pracovala ako slúžka a netrvalo dlho, kým sa na zábave zoznámila so svojím budúcim manželom. Ten už na strednej škole rozbehol svoj realitný biznis. Volal sa Frederick Trump.

Padli si do oka, zobrali sa a na svadbe mali nie viac, ako 25 hostí. Skromná svadbička. Po medových týždňoch sa nasťahovali do svojho domu v mestskej časti Queens. Neskôr sa im narodilo päť detí.

Vtedy ešte nemohla tušiť, že z jedného z nich sa raz stane 45. Prezident Spojených štátov, Donald Trump. Irónia osudu je, že hoci jeho matka sa do USA prisťahovala, prezident Trump nemá moc v láske migrantov.

Mary Anne s bombastickým účesom, počas televízneho rozhovoru v roku 1997.

Späť k Mary Anne. Hoci už po svadobnej ceste vynášal biznis jej muža 5 000 dolárov ročne (okolo 90 000 USD dnes) a neskôr sa stali rozprávkovo bohatým, Mary Anne to vraj vôbec nezmenilo. 

Najprv vypomáhala v nemocniciach a to zadarmo. Po povojnovom realitnom boome sa ich rodinný majetok rozrástol a Mary Anne sa začala venovať filantropii. Razom sa z nej stala jedna z najbohatších žien v meste.

V roku 1991 ju prepadli zlodeji pri nakupovaní, kedy utrpela trvalé následky. V roku 1999 zomrel Frederick Trump a o rok neskôr svojho muža nasledovala aj Mary Anne. Chudobné dievča, migrantka, ktorá to dotiahla až medzi smotánku mesta, ktoré nikdy nespí.