Busta mladého Maa

Mao Ce-tunga asi netreba predstavovať, ale ja to pre istotu urobím. Tvorca čínskeho komunizmu v roku 1949 založil Čínsku ľudovú republiku. Vládol železnou rukou. Každý, kto sa mu postavil bol odstránení. 

Mal veľké plány na industrializáciu Číny, ktoré sa nevydarili. Historici tvrdia, že následkom tohto kixu, počas niekoľkých rokov zomrelo od hladu asi 40 miliónov ľudí. Existujú odhady, že tak či onak padlo jeho režimu za obeť celkovo asi 75 miliónov ľudí.

Tento veľký mysliteľ trávil veľa času študovaním a rozvíjaním myšlienky komunizmu v meste Changsha na juhu Číny. V roku 2007 na jeho počesť postavili túto sochu zo žuly, ktorý bol dokončený až v 2009.

Umiestnená je na Pomarančovom ostrove, meria úctyhodných 105 metrov a stála 300 miliónov USD. Mao je však dodnes tak vrytý do tamojšej kultúry, že aj najväčší kritici tohto nákladného pamätníka sa s tým veľmi rýchlo zmierili.

Sochy štátnikov ich väčšinou zobrazujú tak, ako vyzerali, keď vykonávali svoju funkciu. Maova busta ho ale stvárňuje v mladom veku, čo má evokovať, že veľký vodca bol plný energie. Z fotky nevidieť, ale mesto Changsha má cez 8 miliónov obyvateľov.