Diera po incidente medzi poschodiami 78 a 79

V júli 1945 sa bombardér B-25 Mitchell z Massachusetts smerujúci na letisko Newark stratil v hustej hmle a pri rýchlosti 330 km/h vletel do Empire State Building v New Yorku. V tom čase bola najvyššou budovou sveta.

V nehode zomrelo 14 ľudí (trojčlenná posádka a jedenásť ľudí v budove), hoci v lietadle vraj cestovalo cez 50 ľudí. Po náraze ostala na budove medzi 78. a 79. poschodiami velká diera. 

Škoda bola odhadnutá na 1 milión USD (v tom čase), hoci statika budovy vraj nebola narušená. Pre predstavu, lietadlo B-25 Mitchell malo rozpätie krídel 21 m a dĺžku 16 m. Diera, ktorá na budove vznikla mala 5.5 x 6 m. 

Jeden z motorov vraj vyletel na druhej strane budovy. Druhý motor a časť podvozku spadli do výťahovej šachty. Požiar, ktorý po náraze vznikol bol uhasený do 40 minút. Časti lietadla spadli aj na ulicu.

Vznikol tu aj nešťastne-šťastný rekord. Operátorka výťahu menom Betty Lou Oliver bola po náraze doslova vystrelená zo svojej kabíny na 75. poschodí. Po ošetrení ju dali do druhého výťahu, aby ju mohli zobrať do nemocnice. 

Netušili však, že káble boli pri incidente poškodené a výťah spadol a skončil v suteréne. Betty pád prežila údajne vďaka zmäkčujúcemu efektu vzduchovému “vankúšu”, ktorý padajúca kabína pod sebou vytvorila. 

Keď ju záchranári našli medzi troskami mala zlomeninu panvy, chrbta a krku. Jej prípad zostáva svetovým rekordom v najdlhšom prežitom páde výťahu. Po pár mesiacoch sa dala dokopy a síce o barlách, ale vrátila sa do roboty.

Napriek škodám a úmrtiam bola budova na ostatných poschodiach otvorená o menej, ako 48 hodín.