Vyzerá, že sme mali Sovietsky týždeň na negativ.sk. Toto je neodsúhlasená fotka Stalina v Kremli, ktorá mala byť zničená, lebo nezobrazuje “veľkého architekta komunizmu” v pozitívnom svetle. Fotku zachránil fotograf, vedúci redaktor časopisu Komsomolskaya Pravda, (pravdepodobne) Boris Sergeyevich Burkov.
Fotka zobrazuje Stalina tesne potom, ako sa dozvedel, že nacistické nemecko je už v Kijeve a postupuje ďalej na východ. Bol tak presvedčený, že Hitler sa bude držať vojenskej taktiky jeho predkov a nebude útočiť na dvoch frontoch (v tom čase bol už Hitler vo vojne so západom), že v tejto chvíli nemá žiaden plán pre tento scenár. Takisto bol v platnosti Pakt Ribbentrop-Molotov, ktorý obsahoval okrem iného aj dohodu o neútočení.
Depresia a stres
Keď mu Molotov doniesol dokument o vyhlásení vojny od nemcov neskutočne sa rozzúril a podľa niektorých zdrojov sa psychicky zrútil. Nasťahoval sa do rodinnej chaty a niekoľko týždňov nevydal žiadne rozkazy, čo napomáhalo napochodovaniu nacistických vojsk až na západné územia Sovjetského zväzu.
Názory sa tu rozchádzajú, ale podľa istých zdrojov, keď mu zaklopali na dvere čakal, že bude zatknutý a popravený. Na jeho počudovanie ho jeho generáli prosili aby sa vrátil, lebo vraj tento útok nevie zvrátiť nikto iný, iba on.
Neútoč na Rusov v zime
Operácia Barbarossa, teda napadnutie Sovietského zväzu nemeckom bola najväčšia a jedna z najdôležitejších operácií Druhej svetovej vojny. Hoci dnes už vieme, že táto vojenská operácia bola neúspešná, na začiatku sa nacisti prebili cez veľkú časť východného frontu a trvalo dlho, kým narazili na výrazný odpor.
Bola to takisto táto neúspešná vojenská operácia, ktorá oživila úsmevný stereotyp, že napadnúť rusov na ich území a viesť rozhodujúce bitky v zime, nie je dobrý nápad (Viď Napoleonove vojská v roku 1812). Neúspech operácie Barbarossa bol podľa historikov rozhodujúcim okamihom Druhej svetovej vojny, kedy sa šťastie obrátilo proti Hitlerovi a začal pomalý pád jeho Tretej ríše.