Sean a Michael McQuilken

Máte radi prechádzky a túry v horách? Tak tento článok je pre vás. V auguste roku 1975 išli bratia McQuilken-ovci a ich sestra Mary na prechádzku do pohoria Moro Rock v Californii. Vtedy ešte netušili, že sa im prihodí niečo čo ich poznačí na celý život. Keď sa vyšplhali na vrchol jedného kopca v spomínanom pohorí a chceli si užiť výhľad, všimli si, že im všetkým stoja vlasy. 

Michael (18) odfotil svoju sestru Mary (15) a ona potom odfotila svojich bratov, Seana (12) s Michaelom. Najprv si mysleli, že je to vtipné, ale pár sekúnd po týchto fotkách Michael zdvihol ruku a prsteň na jeho ruke začal bzučať tak hlasno, že to počul každý naokolo. Výrazne sa znížila teplota a začalo krupobitie. Rodinka spanikárila a okamžite sa vydali cestou dole z vrchu, no krátko po tom ich zasiahol blesk a všetci sa ocitli na zemi.  

“Ako keby sa v tom momente spomalil čas, rozhliadol som sa okolo seba som nevidel nič iba svetlo a vtedy prišiel devastačný výbuch.”

– Michael McQuilken spomína vo svojom blogu z roku 2013

Jeho brat, malý Sean bol skrčený v bezvedomí na kolenách, z chrbta mu išiel dym a všade po tele mal popáleniny tretieho stupňa. Mary si spomína na brutálnu silu blesku, oslepujúce svetlo a zvracanie, ktoré trvalo ešte na druhý deň. Našťastie sa im podarilo Seana prebrať a hoci všetci z ich partie prežili, neskôr sa dozvedeli, že ich brat bol jedným z troch ľudí, ktorých na tom kopci trafil blesk. Jedného z nich to stálo život.

Mary McQuilken

“Už sme boli skoro dole v parku, odkiaľ sme vyrážali, keď sme videli ženu zúfalo biť hruď muža, ktorý ležal na zemi. Jeho koža bola modrá a na hrudi mal vážne popáleniny. Mary zobrala Seana dole na parkovisko a ja som pomáhal žene v podávaní prvej pomoci. Bohužiaľ to ale neprežil.”

– Michael McQuilken

Až neskôr sa dozvedeli, že blesk sa pravdepodobne rozdelil na niekoľko tzv. prstov. Jeden zasiahol Seana, druhý muža pred parkoviskom a tretí trafil jedného pána, ktorý išiel dole z kopca a bol tesne za našimi hrdinami. Tomu odletela obuv z nôh.

“Najsilnejší z nich však trafil muža, ktorý bol stále na kopci a fotil. Kamera, ktorú držal v ruke aj jeho oblečenie doslova vybuchlo a roztrhlo sa na márne kúsky. Vlasy aj chlpy na jeho tele zhoreli a podľa toho čo viem, nikdy viac mu nenarástli naspäť. Muž bol v bezvedomí a prebral sa až po šiestich mesiacoch.”

– Michael McQuilken

Špekuluje sa, že jeho brat mal šťastie v nešťastí preto, lebo stál blízko kovového zábradlia, ktoré viedlo až dole na parkovisko. Podľa výpovedí svedkov z parkoviska totiž po výbuchu na kopci nasledoval ďalší, keď vybuchla fontána pri konci zábradlia. To by podľa niektorých zdrojov mohlo znamenať, že blesk preskočil zo Seana na zábradlie, ktoré ho odviedlo až dole na parkovisko, kde tá sila zničila fontánu z kameňa a cementu.

V tom čase bola táto fotka prvý zdokumentovaný prípad zobrazujúci stojace vlasy v dôsledku statickej elektriny priamo pred zásahom blesku. Michael a Mary dali počas rokov niekoľko rozhovorov a ich fotka bola dlhé roky v turistických brožúrach, ako odstrašujúci príklad turizmu počas búrky, alebo pri návodoch čo robiť, ak vám statická elektrina na horách postaví vlasy.

V prípade, že vám statická elektrina postaví vlasy na túre neodporúča sa skryť pod stromy ani ku skalám a musíte predísť tomu aby ste boli najvyšší bod, lebo blesk hľadá najkratšiu cestu k zemi. V žiadnom prípade si nelahnite na zem. Odhodte všetky elektronické prístroje a predmety obsahujúce kovy. Neodporúča sa stáť blízko ostatných, aby po prípadnom zasiahnutí bleskom ostal niekto, kto môže pomôcť ostatným. Odporúča sa kľaknúť si ale nijak inak sa nedotýkať zeme.

Tieto odporúčania nevedia úplne zabrániť, aby vás blesk zasiahol, iba vám zlepšia šance na prežitie. Blesk môže zasiahnuť človeka až na neuveriteľných 14km, to znamená, že keď blesky už počujete, ste prakticky na dosah. 

Niektoré zdroje uvádzajú, že obidvaja bratia po tomto incidente trpeli depresiami a problémami nervového systému a spáchali samovraždu. Michael dal rozhovor pre NBC v roku 2013 ako 56 ročný a odvtedy o ňom nie je žiaden záznam. Naopak jeho mladší brat Sean, ktorého blesk priamo trafil mal neskôr naozaj vážne zdravotné ťažkosti a podľa viacerých zdrojov v roku 1989 spáchal samovraždu.