Na fotke vidíme 15-ročnú veľkovojvodkyňu Anastasiu ako jej otec cár Mikuláš II. ponúka cigaretu. Záber je zo šťastnejšieho obdobia cárskej rodiny keď vládli iné kultúrne normy.
Fotografia z roku 1916 sa našla s niekoľkými ďalšími v trezore historického múzea Zlatoust, malého mesta na západe Ruska. Časy sa rýchlo zmenili pre otca a dcéru, pretože cár a autokrat celého Ruska spolu s manželkou a piatimi deťmi boli o dva roky popravené boľševickými silami.
Dokonca existujú špekulácie, že za ich vyvraždenie bez začatia súdneho jednania môžu Češi a Slováci. Vláda 300-ročnej dynastie Romanovcov sa skončila náhle v skorých ranných hodinách 17. júla 1918 v suterénnej miestnosti s rozmermi 6 x 5 metrov.
Stalo sa tak niekoľko týždňov po incidente v Čeľabinsku na južnom Urale, po ktorom sa légie československého odboja zmocnili skladov zbraní a dostali sa do otvoreného konfliktu so sovietskou mocou na celej Transsibírskej magistrále.
Veľmi zjednodušene: Britský panovník Juraj V. bol bratrancom Mikuláša II., keď si nájdete ich spoločné fotky, podobajú sa ako vajce vajcu. Možno aj o tom niečo napíšem 🙂 Veľká Británia a Francúzsko v tom čase vďaka Masarykovi a Štefánikovi už neoficiálne uznali Československo za suverénny štát.
Ak tieto fakty spojíme dokopy, podľa historikov si boľševici mohli myslieť, že československý odboj v zahraničí bol vyslaný na územie Ruska za účelom oslobodenia cárskej rodiny. Boľševici veľa neotalali a relatívne rýchlo zareagovali na postup “našich” vojsk cez Rusko. Ako to skončilo ste si prečítali vyššie.