Podivuhodný prípad amerického vojaka menom Joe Beyrle

Fotografia amerického vojaka Joseph Robert Beyrle, urobená v nemeckom zajateckom tábore Stalag XII-A z roku 1944.

Pán na fotke je jediný zdokumentovaný americký vojak, ktorý slúžil počas 2. svetovej vojne v armáde Spojených štátov amerických aj v sovietskej Červenej armáde.

Ako člen výsadkárov 101. divízie sa Beyrle zúčastnil pristátia v Normandii v deň D, teda 6. júna 1944 ale o tri dni neskôr bol zajatý. Tam mu vyhotovili túto fotku do jeho dokladov.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch Beyrle v januári 1945 konečne utiekol z nemeckého zajateckého tábora a pripojil sa k sovietskemu tankovému práporu. 

Pri hľadaní cesty späť k americkým jednotkám bojoval po boku sovietov takmer mesiac. Jazdil ako guľometník na streche tanku Sherman. 

Po tom, čo sa zúčastnil na zničení svojho starého zajateckého tábora, bol vážne zranený pri útoku nemeckých bombardérov a prevezený do poľnej nemocnice na území dnešného Poľska.

Nakoniec sa dostal na americkú ambasádu v Moskve, ale dostal sa do domáceho väzenia, keď nedokázal nikoho presvedčiť, že je Joe Beyrle. Odtlačky prstov napokon potvrdili jeho identitu.

Bol evakuovaný a v apríli 1945 sa vrátil späť do Spojených štátov. V roku 1946 sa oženil v kostole, kde sa pred dvoma rokmi konala jeho predčasná pohrebná svätá omša.

Na ceremónii v roku 1994 v Bielom dome vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin odovzdal pánovi Beyrlemu štyri medaily za službu v Červenej armáde. Beyrle zomrel v roku 2004 vo veku 81 rokov.