Toto nie je fotomontáž, toto je naozaj pole zasiate pšenicou uprostred Manhattanu. Pani na fotke sa Agnes Denes, umelkyňa pôvodom z Budapešti. Píše sa rok 1982.

Predtým, ako v Battery Park, v Manhattane dominovali výškové budovy a byty, Verejný fond umenia poveril umelkyňu Agnes Denes, aby v tejto oblasti vytvorila niečo kreatívne.

Pole zasiate pšenicou uprostred Manhattanu

Namiesto toho, aby sa rozhodla pre sochu, zasadila pšeničné pole. Poľnohospodárska pôda, ktorú tam bolo treba navoziť pochádzala z výstavby Dvojičiek, ktoré stáli vedľa. Boli postavené o desať rokov predtým.

Denes vysvetlila, že myšlienka „vyrástla z dlhodobého znepokojenia a potreby upozorniť na naše nesprávne umiestnené priority a zhoršujúce sa ľudské hodnoty.“

Pole zasiate pšenicou uprostred Manhattanu

Počas rozhovoru sa Agnes spýtali, prečo sa rozhodla za pšeničné pole a nie napr. sochu. Povedala “Myslím, že máme na verejných priestranstvách dosť sôch mužov sediacich na koňoch”.

Rozloha tejto zvláštnej umeleckej expozície činila niečo cez 80 árov. Hodnota tejto parcely bola vtedy vyčíslená na 4,5 miliardy dolárov. Niečo podobné vyviedla aj v Miláne v roku 2015.