Alžbeta II

ŠPECIÁLNA EDÍCIA – 8. septembra 2022 opustila svet najdlhšie vládnuca panovníčka v histórii, Alžbeta II a svet už nikdy nebude taký, ako predtým. Na tróne ju automaticky vystriedal jej prvorodený syn, Charles – odteraz Karol III. 

Viacerým ľuďom vadí, že sa jeho meno zrazu prekladá. “… podľa protokolu by sa mená mali prekladať v momente korunovácie kráľa, resp. kráľovnej. Z princa Charlesa sa tak stáva kráľ Karol III.” – S. Pralovska z portálu lexika.sk

Princezné Elizabeth a Margaret so psom Chungom v Royal Lodge vo Windsore 11. apríla 1942. Mali vtedy 15 a 11 rokov.
Princezná Elizabeth so svojím čerstvým snúbencom, poručíkom Philipom Mountbattenom, princom z Grécka a Dánska, v roku 1947.

Život princeznej

Pôvodne sa narodila 21. apríla 1926. Oficiálne narodeninové oslavy sa konajú 11. júna. Tradícia dvoch narodenín sa začala v roku 1748 kráľom Jurajom II., ktorý sa kvôli nepriaznivému počasiu na svoje narodeniny v novembri rozhodol oslavovať neskôr.

Kráľovná sa spolu so svojou sestrou vzdelávala doma. Učili sa iba to, čo potrebovali vedieť o ústave, zahraničných záležitostiach, náboženstve, histórii a francúzštinu. Namiesto toho, aby chodila do inštitúcii so štyrmi stenami, bola doučovaná tými najlepšími Britmi.

Alžbeta sa stala kráľovnou 6. februára 1952 po smrti otca, kráľa Juraja VI. Vládla 70 rokov, teda dlhšie ako jej praprababka kráľovná Viktória, ktorá slúžila ako panovníčka 63 rokov, v rokoch 1837-1901.

Princezná Elizabeth a princ Philip v deň svadby, 20. novembra 1947
Kráľovná Alžbeta II

Kráľovské záležitosti

Jej obľúbené psie plemeno boli korgiovia. Dokonca vynašla nové plemeno, keď sa jej korgi spáril s jazvečíkom patriacim jej sestre princeznej Margaret, čím vznikol “dorgi“. Jazvečík je po anglicky dachshund + corgi = dorgi.

Kráľovná Alžbeta II bola jediným britským občanom, ktorý mohol šoférovať bez vodičského preukazu. Raz za čas videli kráľovnú, ako naskakuje do svojho jaguára alebo landrovera a ide si zajazdiť. Šoférovanie si užívala aj vo vysokom veku.

„Keďže britský pas je vydaný v mene Jej Veličenstva, nie je potrebné, aby ho kráľovná mala,“ uvádza sa na oficiálnej webovej stránke britskej kráľovskej rodiny. Všetci ostatní členovia vrátane zosnulého vojvodu z Edinburghu a princa z Walesu však pasy majú.

Princ Philip a kráľovná Alžbeta II. si prezerajú konkurentov počas skúšok na koni v bedmintone v grófstve Gloucestershire. Rok 1968.
Kráľovná číta noviny počas letu domov z Bridgetownu na Barbadose na Concorde po svojom turné Silver Jubilee po Kanade a Západnej Indii – november 1977

Kráľovná bola milovníčka šampanského. Deň začínala ginovým kokteilom. Na obed si k jedlu dáva pohár šampanského a pred spaním si dá opäť pohár vína alebo šampanského. A vidíte, napriek tomu sa dožila 96 rokov. Pravda, asi jej nenalievali dedinský dunihlav.

Commonwealth zahŕňa 54 národov a kráľovná Alžbeta II bola pred svojou smrťou hlavou týchto národov. Jej otec, kráľ Juraj VI., bol prvým panovníkom, ktorý bol formálne vymenovaný za hlavu Commonwealthu. V Európe sú to Malta, Cyprus a Spojené kráľovstvo.

Ako kráľovnej jej slúžilo 15 britských premiérov. Vrátane Winstona Churchilla, Margaret Thatcherovej a nedávno Borisa Johnsona. Jej posledný oficiálny akt bolo vymenovanie novej premiérky Liz Truss.

Prvýkrát k ľudu prehovorila cez rádio v roku 1940. Svoj prvý email odoslala v roku 1976, prvú fotku na instagram pridala v roku 2019. Mala veľa koníčkov, napr. jazda na koni, preteky holubov a futbal – fandila Arsenalu!

Vlastnila slona, dve obrovské korytnačky, jaguára a pár leňochodov. Všetko to boli darčeky z iných krajín a všetky žijú v londýnskej zoo. 

Kráľovná Alžbeta so svojimi vnukmi, princom Williamom a princom Harrym, na zápase póla v roku 1987.
Kráľovná Alžbeta sedí za stolom v izbe 1844 v Buckinghamskom paláci po nahratí vysielania zo Štedrého dňa v roku 2017.

Z rozprávania iných

Na nedávnom výlete do Škótska stretla na prechádzke amerických turistov. Keď sa turisti opýtali, či už niekedy stretla kráľovnú, ukázala na svojho ochrankára a povedala: “Nie, ale on áno!”. Potom ju poprosili, aby ich vyfotila. Slušne odmietla a pokračovali v prechádzke.

Na uvítacej ceremónii v Bielom dome sa raz George Bush nesprávne vyjadril a povedal, že kráľovná navštívila USA v roku 1776 (namiesto 1976). Na večeri o dva dni neskôr, kráľovná žartovala: „Premýšľala som, že tento prípitok začnem slovami: Keď som tu bola v roku 1776…”

Pri príležitosti Londýnskych Olympijských hrách si zahrala s Danielom Craigom v krátkom propagačnom videu pre Jamesa Bonda. Kráľovnú Alžbetu nápad veľmi pobavil a okamžite súhlasila.

Kráľovná Alžbeta sa snažila zadržať chichot pri pohľade na princa Philipa stojaceho v pozore
Kráľovná Alžbeta sa usmieva, pri sledovaní ako jej kôň súťaží na Royal Windsor Horse Show v roku 2015.

Na výstave kvetov záhradníčka povedala kráľovnej Alžbete, že kvety konvalinky sa historicky používali ako jed. „Tento týždeň som dostala dve kytice. Možno ma chcú mŕtvu.“ – povedala kráľovná pre časopis Hello!

Na jednej z fotiek vidíte kráľovnú, ako sa smeje, ked prejde pri strážcovi. Ten strážca je jej manžel, princ Philip a chcel ju prekvapiť prezlečený ako strážca. Evidentne sa mu to podarilo.

Vedeli ste, že kabelka kráľovnej slúžila aj ako signalizačné zariadenie? Kabelka položená na jedálenskom stole znamenala: “Chcem odísť o päť minút.” Keď kabelku prehadzovala z ruky do ruky: “Je čas porozprávať sa s niekým iným.”