Mihailo Tolotos

Na obrázku je Mihailo Tolotos. Bol gréckym mníchom. Počas celý svoj život bol obyvateľom hory Athos, domova komunity východných pravoslávnych mníchov. 

Je známy tým, že počas svojho 82 ročného života údajne nikdy nevidel žiadnu ženu. Túto správu prvý raz priniesol v roku 1938 denník Edinburg Daily Courier, keď písali o jeho smrti.

Výstrižok z novín z Edinburg Daily Courier datovaný 29. októbra 1938.

Narodil sa v roku 1955 alebo 1956. Štyri hodiny po pôrode jeho matka zomrela. Keďže po neho neprišiel žiadny člen rodiny, zostal opustený na schodoch kláštora na hore Athos. 

Miestna komunita si ho adoptovala, dala mu meno Mihailo Tolotos. Kláštorná komunita hory Athos zakazuje ženám a dokonca aj zvieratám samičkám vstup do svojich priestorov.

Grécki mnísi v roku 1907.

Hovorí sa, že Tolotos sa nikdy neodvážil mimo hory Athos. A aj keby áno, zákaz žien platí na celom polostrove. Nikdy nevidel film, lietadlo ani automobil. 

Napriek všetkému Mihailo možno ženu videl, len o tom nevedel. Existujú dva prípady, kedy sa do kláštora zo zvedavosti infiltrovali nejaké ženy. A nie len tak hociaké.

Skupina gréckych ortodoxných mníchov na lodžii.

V 20. rokoch 20. storočia sa tam zo zvedavosti vkradla francúzska spisovateľka Maryse Choisy, prezlečená za námorníka.

Potom Grécka Miss Europe 1930 Aliki Diplarakou sa tiež dostala na titulky v tridsiatych rokoch, keď prenikla do kláštora oblečená v mužskom oblečení.