Zabávač menom General Tom Thumb

Na fotke je americký zabávač a trpaslík Charles Stratton, známejší pod umeleckým menom General Tom Thumb. Stal sa medzinárodnou senzáciou, lebo davy ľudí po celom svete zízali, aby zazreli muža, ktorého výška sa zastavila na 65 cm. 

Počas svojej 40-ročnej kariéry vystúpil odhadom 20 000-krát pre 50 miliónov ľudí v dvoch desiatkach krajín. Bol súčasťou “freak show” pod vedením cirkusového priekopníka P. T. Barnuma.

Charles bol pomerne veľké dieťa, pri narodení vážil 4,3 kg. Wikipedia uvádza, že napokon dorástol až do 102 cm. Jeho svadba v roku 1863 s Laviniou Warrenovou, tiež malého vzrastu, zaplnila titulky novín.

Pár stál na klavíri na recepcii, aby pozdravil (údajne) 10 000 hostí. Po svadbe bol pár prijatý prezidentom Lincolnom v Bielom dome. Pod Barnumovým vedením sa Stratton stal bohatým mužom. 

Vlastnil dom v peknej časti New Yorku a parnú jachtu. Vlastnil tiež špeciálne upravený dom na jednom z ostrovov v Connecticute. Keď sa Barnum dostal do finančných ťažkostí, Stratton ho zachránil.

Šesť mesiacov po tom, čo aj s manželkou prežili požiar v hoteli Newhall House, Stratton nečakane zomrel na mŕtvicu. Mal 45 rokov. Na pohrebe sa zúčastnilo viac ako 20 000 ľudí. Jeho manželka ho prežila o 35 rokov.