Le Baiser de l’Hôtel de Ville – Robert Doisneau (1950) – “Bozk pri Hôtel de Ville”

Tento záber dvoch bozkávajúcich sa ľudí, ktorý fotil Robert Doisneau, sa stal bytostne spojený s Parížom a romantikou. Volá sa Le Baiser de l’Hôtel de Ville teda “Bozk pri Hôtel de Ville”.

„Ľuďom sa moje fotky páčia, pretože na nich vidia to, čo by videli, keby sa prestali ponáhľať, našli si čas a užili si mesto,“ hovorieval Robert Doisneau. Pred pár rokmi však vysvitlo, že fotografia bola zinscenovaná.

Francine Deroudille, dcéra Roberta Doisneaua a kurátorka výstavy fotografií svojho otca, pred pár rokmi pre BBC Culture odhalila príbeh Le Baiser de l’Hôtel de Ville.

„Snímka bola fotená na jar 1950. Agent môjho otca predložil americkým publikáciám sériu o ‚zaľúbencoch z Paríža‘, ktorú si objednal časopis Life,“ vysvetľuje Deroudille.

Jedno popoludnie v marci 1950 fotograf Doisneau vyšiel do ulíc Paríža s mladými priateľmi, hercami a nechal ich tak. Prechádzali sa, držali sa za ruky, rozprávali sa a bozkávali.

„Doisneau ich fotil pri flirtovaní a bozkávaní sa, veľmi prirodzeným spôsobom.“ hovorí fotografova dcéra. Ľahostajní Parížania okolo nich si sotva všímajú mladý pár. Autá prechádzajú a ľudia sediaci v kaviarni sa rozprávajú.