Whang-od Oggay je 104 ročná tatérka z Filipín

Whang-od Oggay je 104 ročná tatérka z Filipín. Je považovaná za poslednú mambabatok (tradičnú tatérku z Kalingy) a za najstaršieho umelca na Filipínach a pravdepodobne aj na celom svete. 

Remeslo sa naučila od svojho otca, ktorý bol považovaný za najlepšieho tatéra v regióne. Problém však bol, že tam, kde žili mohli tetovať iba muži s tatérskou tradíciou v rodine. Ona bola však výnimkou, pre jej prirodzený talent od útleho veku. Tetovať začala, ako 15 ročná.

Tetovala lovcov, bojovníkov a pôvodných obyvateľov oblasti Butbut dlhých 80 rokov. Dnes však už bojovníci, ktorí si každé tetovanie museli zaslúžiť ochranou svojich dedín neexistujú a tak táto šikovná malá pani tetuje turistov, ktorí ju vyhľadávajú práve kvôli jej tradičnej technike.

Keď som si o nej hľadal materiál, všimol som si, že má Whang-od úchylku. Zakaždým, keď sa s ňou po tetovaní chcú turisti vyfotiť ona ich chytí za rozkrok 🙂 Fotky, kde to robí nájdete v článku na stránke – link je v bio. Dali by ste sa tetovať od 104 ročnej tatérky?