Sovietski predstavitelia hľadia na zuhoľnatené pozostatky kozmonauta Vladimíra Komarova

Sovietski predstavitelia hľadia na zuhoľnatené pozostatky kozmonauta Vladimíra Komarova počas štátneho pohrebu s otvorenou rakvou 26. apríla 1967. Komarov bol kozmonautom nešťastnej misie Sojuz 1, ktorá bola zahájená tri dni predtým.

S misiou Sojuz 1 sa mal Komarov stať prvým kozmonautom, ktorý vstúpil do kozmu viackrát. Pocta bola krátka, pretože mechanické problémy s kapsulou v ktorej letel znemožňovali bezpečný návrat, čo z neho napokon urobilo prvého človeka, ktorý zomrel počas letu do vesmíru. 

Tragédia je kontroverzná aj po rokoch, keďže sa objavili správy o ignorovaní problémov pri stavbe kapsuly. Navyše unikli nahrávky zachytávajúce posledné okamihy kozmonauta, zachytené na páske americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou na leteckej základni neďaleko Istanbulu. 

Záznamy zachytávajú beznádejného Komarova, ktorý kričí od zlosti a frustrácie a preklína celú situáciu. Z jeho hlasu počuť paniku, keď sa kapsula začala prehrievať a potom narazila do zeme rýchlosťou 40 metrov za sekundu.

Plot twist: Komarov vedel, že let je odsúdený na katastrofu ešte pred štartom. Záložným kozmonautom pre túto misiu bol, bohužiaľ, jeho blízky priateľ a národný hrdina Jurij Gagarin, prvý človek vo vesmíre. 

Príslušníkovi KGB údajne povedal: “Z tohto letu sa živý nevrátim.” Keď sa ho agent spýtal prečo to neodmietne, Komarov odpovedal: “Ak to neurobím, pošlú záložného pilota… To je Yura, a zomrie namiesto mňa. Musíme sa o neho postarať.“ Komarov sa potom rozplakal.

Čo by ste na jeho mieste urobili vy?