Vrtuľník už vracajú na základňu

17. februára 1974 krátko po polnoci 20 ročný vojak ozbrojených síl menom Robert Preston opúšťa tanečnú sálu. Nešťastný v láske a s neistou kariérou v armáde pred sebou nevedel čo so sebou a vrátil sa na základňu.

Nie však do kasární, ale na letisko, kde v tom čase parkovalo asi tridsať vrtuľníkov typu Bell UH-1 Iroquois. To sú tie, ktoré vidíte v záberoch z vojny vo Vietname a na tejto fotke. Prezývajú ich aj “Huey”.

Preston na to neskôr spomínal, takto: „Chcel som nasadnúť a letieť, mať stroj pod kontrolou. Aby som sa cítil lepšie, pretože milujem lietanie.“ Začal so štartovaním a za pár minút vyletel bez povolenia, s vypnutými svetlami.

Preston letel veľmi nízko, až sa dotýkal policajných áut, na ktorých ho naháňali. Prišiel pozrieť reštauráciu s tanečnou sálou odkiaľ odišiel. Potom sa rozhodol navštíviť Washington, D. C., ktoré bolo vzdialené 30 km. 

V tejto chvíli ho už naháňali policajti viacerých miest a tajná služba. GTA v reálnom živote. Preston si pozrel Lincolnov pamätník, Kapitol (sídlo kongresu), Washington Monument a po slávnej Pennsylvania Avenue sa dostal až k Bielemu domu. 

Po týchto manévroch naňho začali páliť zo zeme a prenasledovali ho dva policajné vrtuľníky. Vydal sa preto naspäť na základňu. Po ceste ho však trafilo vyše 300 nábojov, z toho 5 dostal do nohy.

Hocikto by už položil stroj na zem, ale Preston sa rozhodol, že sa vráti zase do Washingtonu, D. C., kde sa vzdá samotnému prezidentovi Nixonovi. Zaparkoval to teda niekoľko metrov od Bieleho domu v záhrade areálu.

Robert Preston, v putách pred budovou súdu

Potom, čo vystúpil z vrtuľníka sa naňho vrhli agenti tajnej služby. Bol však zranený, tak ho zaviežli do vojenskej nemocnice. Očitý svedkovia tvrdia, že ked s ním vošli do budovy mal široký úsmev na tvári a “strašne sa smial”.

Mal však šikovných právnikov, ktorý dosiahli, že ho po prepustení z armády poslali do väzenia len na jeden a pol roka a musel zaplatiť pokutu 2 400 USD (dnes asi 13 tisíc). Pritom prvé obvinenie znelo “teroristický čin”. 

Na fotke vidíme, ako po prebdenej noci, na druhý deň na obed vracajú stroj na základňu. To po dôkladnom vyšetrení či je vrtuľník schopný letu a pred očami verejnosti aj médií, ktorí si takúto atrakciu nenechali ujsť.