Photo credit: Tullio M. Puglia

Bolo to na deň presne pred 11 rokmi, kedy výletná loď menom Costa Concordia stroskotala a prevrátila. 13. január v roku 2012 padol tiež na piatok. 👀 Photo credit: Tullio M. Puglia

Nehoda sa stala pri toskánskom ostrove Giglio. Na lodi vznikla trhlina a prevrátila sa na bok. Pri nešťastí zahynulo 32 ľudí z celkových 4252 ľudí na palube. 3206 cestujúcich a 1023 členov posádky a personálu.

Dôvod nešťastia? Kapitán Francesco Schettino a ďalší chceli ísť bližšie k brehu, aby pozdravili ľudí v prístave. Kapitán bol zatknutý a obvinení zo zabitia. Mal spôsobiť stroskotanie lode, neposkytol pomoc 300 cestujúcim a neopustil vrak ako posledný.

Spoločnosť, ktorá loď vlastnila ponúkla cestujúcim odškodnenie do výšky 11 000 eur na osobu. Túto náhradu škody prijala tretina cestujúcich. Spoločnosť tiež najprv ponúkla, že uhradí kapitánovi Schettinovi náklady na právne zastúpenie, ale neskôr svoju ponuku stiahla.

Odstrániť vrak z obľúbenej turistickej destinácie sa podarilo až v roku 2014. Kapitán Schettino bol za zabitie z nedbanlivosti a predčasné opustenie lode odsúdený na 16 rokov väzenia. V máji 2017 potvrdil rozsudok taliansky Najvyšší súd.