Kokaín a iné drogy v uliciach Berlína

Minulosť

Dvadsiate roky dvadsiateho storočia boli v Berlíne veľmi divoké. Práve sa skončil najväčší konflikt v histórii ľudstva, ktorý prehrali. Starý spôsob vládnutia sa mladým nepozdával a vládla všeobecná nespokojnosť.

Umelci boli medzi prvými, ktorí začali používať kokaín, heroín alebo morfín pri vytváraní svojich diel a neskôr aj pre zábavu. Kokaín sa dal kúpiť všade, v nočných kluboch, od čašníkov v reštauráciách, od prostitútok na ulici, alebo od dílera, ako na fotke.

Samozrejme toto všetko by sa nemohlo diať, nebyť farmaceutických spoločností ktorí týmito látkami obchodovali a doktorov, ktorí ich rozdávali doslova ako cukríky. Oficiálne mohli predpisovať 0,05 gram na jeden recept a museli viesť tzv. kokaínové knihy, kam sa všetky tieto recepty zapisovali.

Náhodné kontroly však zistili niekoľkonásobné prekročenie týchto limitov, kedy jeden doktor bežne predpisoval 300 až 500 gramov, čo je asi ročná tržba bežnej lekárne iba za jeden zo spomínaných omamných látok. V jednom extrémnom prípade zistili, že lekár vraj pacientovi predpísal 1,5 kg heroínu.

Nie, že by polícia so situáciou nič nerobila, práve naopak. Práve polícia pravidelne narážala na mladých ľudí pod vplyvom omamných látok. Chemický priemysel zažíval potrebný boom po veľkej vojne a z vyšších miest prišli rozkazy situáciu s neetickým predpisovaním receptov neriešiť.

Toto sa však rýchlo zmenilo počas veľkej hospodárskej krízy, keď kokaín a heroín postupne prestali používať ako liečivo po celom svete. Tovar zmizol, dopyt zostal, čo nemohlo zostať bez odozvy a díler, ako Kokaínový Emil (na fotke) mali žatvu. 

Jeho parťák v pozadí dával pozor, kým on predával malé kapsuly s kokaínom za 5 mariek za kus. Ženy na fotke sú pravdepodobne prostitútky, ale to nevieme na isto.

Fotograf: Georg Pahl, 1929

Súčasnosť

V Berlíne musia mať veľmi radi kokaín, veď len pred pár rokmi tam policajti objavili tzv. kokaínové taxíky. Zákazník zavolal na číslo a zadal adresu, ako by si volal normálny taxík. Akurát keď taxík prišiel, zákazník zaplatil, prebral balíček a taxík odišiel bez neho. 

Kokaínový kuriér by bol lepší pracovný názov, ako nad tým rozmýšlam. Nemecký policajti teda nemajú žiadnu fantáziu.

Týchto služieb bolo tak veľa, že podľa nemeckých vyšetrovateľov v jednej chvíli stratili prehľad o všetkých a museli ich začať zapisovať. Pri monitorovaní telefónov zistili, že tieto call centrá vybavili cez sto objednávok denne. Viacero ukazovateľov napovedá, že v Berlíne výrazne vzrástol dopyt po kokaíne.

Pri rozbore odpadových vôd Berlínu zistili, že medzi rokmi 2014 a 2018 sa konzumácia kokaínu zdvojnásobila. Ešte v roku 2016 na následky užívania tejto drogy zomrelo 21 ľudí, v roku 2018 to už bolo 35. V polovici roku 2019 bol v Berlíne počet mŕtvych až 25. Neberte drogy!