The most beautiful suicide (1947) – Robert Wiles

Viac ako 70 rokov po vzniku tejto morbídnej fotky ju stále veľa fotoreportérov považuje za jednu z najlepších fotografií v histórii vôbec. Autor fotky je študent fotografie Robert Wiles, ktorý ju fotil len 4 minúty po tom, ako žena dopadla na zaparkovanú limuzínu. 

Auto je po náraze úplne zničené, no telo ženy – akoby zázrakom – je zdeformované len minimálne. Life magazin publikoval fotku v sekcii fotka týždňa a nazvali ju “The most beautiful suicide” teda “Najkrajšia samovražda”.

Skočila z výšky vyše 300 metrov. Pre porovnanie, budova NBS v Bratislave má 111m, aktuálne najvyššia budova na Slovensku Nivy Tower 125m a plánovaná Eurovea Tower bude mať 160 metrov. Nejednému by sa zatočila hlava iba pri pomyslení na tú výšku.

Kto je Evelyn?

Žena na fotografii je 23 ročná účtovníčka Evelyn McHale. Podľa svedkov z výhľadne na 86. poschodí Empire State Building si dala dole kabát, ktorý s kľudom položila na zábradlie, postavila sa na kraj a v skoku jej nevedel zabrániť ani ochrankár, ktorý stál asi 3 metre od nej. 

Vo vrecku jej kabátu sa našiel list na rozlúčku, ktorý ale nevysvetlil dôvod jej samovraždy. Bol to iba odkaz rodine, že si praje kremáciu bez pohrebného obradu a jej snúbenec ju požiadal o ruku, ale myslí si, že by nebola dobrou nastávajúcou manželkou.

Evelyn pôvodne pochádza z Californie, ale po rozvode rodičov už roky žila v New Yorku. Deň pred svojou smrťou navštívila svojho snúbenca Barry Rhodes v meste Easton v Pennsylvanii. Ten si vraj nevšimol nič čudné na jej správaní a všetko bolo v poriadku keď odchádzala.

Výhľadňa na 86. poschodí Empire State Building

Reakcia ľudí

To čo robí túto fotku tak ikonickou je pravdepodobne spôsob, akým Evelyn dopadla na strechu zaparkovanej limuzíny. Podľa vyšetrovateľov mala naraziť najprv nohami kvôli čomu jej odpadli topánky z nôh a preto sú viac poškodené ako zvyšok tela. 

Takto o nej písali v rôznych publikáciách: “Poloha tela je tak prirodzená, ako keby si len na chvíľu oddýchla alebo sa len zamyslela, čo bude robiť zvyšok dňa…” alebo “Nohy mala tak ležérne prehodené jedno cez druhé, že keby neležala na streche zničeného automobilu, ani by vás nenapadlo, že práve vyskočila z 86. poschodia.”.

Fotografi konkurenčných magazínov chválili túto hrôzostrašnú fotku slovami “technicky bohatá, vizuálne príťažlivá a… vyložene krásna”. Mnohým sa bizarná scenéria páčila – “žena na fotke pôsobí tak kludne a pôvabne, zo žiadneho uhla nepripomína mŕtve telo.” – vyjadrili sa niektorí.

Pop culture

Fotku reprodukovali známi umelci, ako Andy Warhol, David Bowie, Radiohead, Pearl Jam. V populárnej kultúre ju napodobnila aj Taylor Swift na začiatku videoklipu k pesničke Bad Blood v roku 2015. 

V roku 2018 zas Britská hudobná skupina Carlos & The Bandidos vydala pesničku s názvom “The most beautiful suicide” s kresbou pripomínajúcou túto fotografiu. 

Je spomenutá vo filmoch, rôzne ďalšie hudobné skupiny ju spomenuli v textoch, alebo jej prerobenú verziu použili na obal svojich albumov.

Súvysiace bizarné fakty

 • Táto fotka je vlasne dôvod, prečo som vytvoril túto stránku 🙂
 • Evelyn sa narodila v roku 1923 ako šiesta zo sedem detí
 • Jej matka mala vážne depresie, ktoré v tom období pravdepodobne neriešili terapiou a vyústilo to do rozvodu. V liste na rozlúčku, ktorú našli v jej kabáte spomenula aj to, že “podedila nálady jej matky”.
 • Evelyn bola 12. ktorá vyskočila z Empire State Building
 • Bola 6. ktorá dopadla až na zem a nie na balkón alebo vyhliadku nižšie na budove
 • Bola jednou z 5 ľudí, ktorí sa pokúsili o skok počas trojtýždňového obdobia
 • Dokopy z tejto budovy dodnes vyskočilo 36 ľudí a z toho až 17 skočilo z tej istej výhľadne, ako Evelyn
 • Po jej samovražde na vyhliadke nainštalovali 3 metre vysoké drôtené pletivo, ktoré tam je dodnes. Bohužiaľ po jej nainštalovaní začali ľudia skákať z iných miest, ako sú balkóny alebo okná kancelárií.
 • Jej svadba s Barry Rhodes bola plánovaná na jún 1947, mesiac po samovražde
 • Fotograf Robert Wiles nikdy nepublikoval inú fotografiu.
 • Barry sa odsťahoval na juh a zomrel na Floride v roku 2007 vo veku 86 rokov. Nikdy sa neoženil.