„Nie je to tým, že by sme ti neverili, Joe…“

Vesmírny program Apollo asi netreba nikomu predstavovať, veď je bohate zdokumentovaná aj v popkultúre. Bola to posádka Apolla 11, ktorá ako prvá v histórii vstúpila na mesiac. Na fotke však vidíme posádku Apolla 1, menovite Gus Grissom, Ed White a Roger Chaffee. 

Príbeh za fotkou napísala ich nespokojnosť s návrhom letového modulu, v ktorom mali vesmírom putovať. Rozhodli sa teda pre túto komickú pózu pre ich oficiálny portét pre médiá a jednu fotku dostal aj Joe Shea, vedúci kancelárie programu kozmických lodí Apollo. 

No na druhej strane bol odkaz: „Nie je to tým, že by sme ti neverili, Joe, ale tentoraz sme sa rozhodli ísť ti cez hlavu.“

Chceli tým zdôrazniť svoj nesúhlas s dizajnom ich lode, ktorý bol ďaleko od bezpečného, no pripomienky posádky boli po celý čas testovania ignorované. Aby sme boli konkrétni, tieto moduly kozmickej lode sú natlakované kyslíkom a verzia v ktorej mali letieť ešte mala v stenách káble bez izolácie. 

Pripomienky boli na mieste a ľahostajnosť technikov o pár mesiacov neskôr spôsobila jednu z najväčších tragédií v histórii kozmických letov. Počas testov pár dní pred letom, keď prechádzali celým procesom odpočítavania sa interiér lode vznietil a celá posádka zhorela zaživa za menej ako 30 sekúnd.

Podľa dokumentácie, kvôli vysokému tlaku v lodi, spôsobu otvárania zvonka a váhe dverí ich trvá otvoriť asi 90 sekúnd. Kvôli dymu a plameňom sa to technikom podarilo až po 5 minútach. Posádka nemala ani teoretickú šancu na prežitie.

Ich posledná rádiová komunikácia sa preslávila aj ikonyckým odkazom Grissmona, ktorý po problémoch so spojením si myslel, že ho nie je počuť a riadiacej veže zakričal “Ako sa máme dostať na mesiac, keď nám vypadáva rádiové spojenie aj medzi dvoma budovami?!”