Dvanásť ročná Sharbat Gula – Steve McCurry (1984)

Túto slávnu fotografiu vytvoril Steve McCurry počas cesty do Afganistanu v roku 1984, aby zdokumentoval migráciu afganských utečencov.

Fotografia 12-ročnej Sharbat Gula bola urobená v utečeneckom tábore Nasir Bagh. Stala sa symbolom afganského boja. V júni 1985 sa objavil na titulnej strane novín National Geographic.

Vtedy však ešte jej meno nepoznali. Jej meno sa McCurry dozvedel až v roku 2002, keď ju našiel v horách Afganistanu a podarilo sa mu overiť jej totožnosť.

V roku 2016 bola pani Gula deportovaná z Pakistanu po tom, čo bola zatknutá na základe obvinenia zo získania falošných dokladov, čo je medzi Afgancami v Pakistane bežná prax.

Heather Barrová, zástupkyňa riaditeľa pre práva žien v Human Rights Watch, povedala, že je obzvlášť nebezpečný čas byť vysoko postavenou ženou v Afganistane. Vyskytli prípady, keď sa prominentným ženám vyhrážali alebo ich zastrašovali. 

„Taliban nechce, aby boli ženy viditeľné, a ona je mimoriadne viditeľná Afganka,“ povedala pani Barr o pani Gula. Dnes má mať pani Gula 51 rokov a je matkou piatich detí. Ovdovela v roku 2012.