Margaret s delfínom Petrom

Toto je asi najbizarnejší mini článok, ktorý som sem pridal, tak len na vlastnú zodpovednosť 🙂 Deti a citlivejšie povahy, počkajte dva dni na ten ďalší. Jasné, čítate to ďalej, mohol som si myslieť. 

Takže v 60.-tych rokoch minulého storočia NASA financovala experiment, kde sa snažili zistiť, či sa vedia delfíny naučiť rozprávať, ako ľudia. Teória bola, že deti sa naučia rozprávať po úzkom kontakte so svojou matkou, poprípade s inými ľuďmi. Postavili teda byt, ktorý bol čiastočne zatopený morskou vodou. 

Bolo to preto, aby tam mohli spolu bývať Margaret a delfín Peter po dobu 10 týždňov. Vody bolo dosť, aby tam mohol Peter plávať a Margaret, inak vedkyňa, robiť na experimente. Mohli spolu jesť, pracovať, spať a hrať sa spolu. Všetko prebiehalo v poriadku, až kým sa mladý delfín Peter nedostal do veku kedy už nepotrebuje matku, ale priateľku. 

tzv. Dolphin House, špeciálne postavený pre tento experiment, Margaret s manželom to neskôr premenil na byt a vychovali tam tri dcéry

Najprv jej začal dvoriť tým, že jej obhrýzal chodidlá a nohy. Keď jeho city neboli opätované, Peter bol čoraz agresívnejší. Niekoľko dní fungovali tak, že Margaret mala gumáky a metlu, aby sa útokom ubránila.

Vedci potom usúdili, že volanie prírody treba rešpektovať. Petra pravidelne pripustili k iným delfínom, aby sa vybláznil a nebol na Margaret agresívny. Neskôr si uvedomili, že to môže pokaziť celý experiment a tieto výlety mu zrušili.

Šibal jeden, zmenil taktiku a namiesto útokov sa o svoju kamarátku obtieral a ukazoval genitálie. Margaret sa rozhodla ho obšťastniť a chopila sa jeho erekcie. Keďže Peter dosiahol svoje, začal oveľa oddanejšie spolupracovať. Toto sa naozaj stalo.

Margaret v jednom rozhovore o veľa rokov neskôr priznala, že to bol jej nápad. Podľa jej slov bolo oveľa efektívnejšie to vyriešiť ručne stručne, ako ho každý deň púšťať k samičkám do iných bazénov a strácať tým čas.

Margaret s delfínom Petrom

Celý zmysel tohto experimentu boli jazykové kurzy ľudskej reči pre delfína Petra. Keď mu splnili želanie, Peter spolupracoval, takže s v tom pokračovali na pravidelnej báze. Nikdy ho však nenaučili hovoriť a vydávať ľudské zvuky.

Dr. John Lilly, ktorý celý experiment viedol sa po jeho ukončení pokúsil o nový experiment, ktorý by trval rok. Sponzorom sa to však zdalo príliž drahé. Neskôr prišiel s nápadom podávať delfínom LSD. Akurát si s tým poškodil reputáciu a stratil všetkých sponzorov.

No, ale k veci: po ukončení experimentu sa už Peter a Margaret nestretli. Delfínovy Margaret tak chýbala, že spáchal samovraždu. Delfíny totiž nedýchajú podvedome, ako my, oni sa musia zakaždým vedome nadýchnuť. Peter jednoducho prestal dýchať.