Kongō Yoshie, 38. majster tesárov vo firme Kongō Gumi a ostatní zamestnanci

Princ z Baekje zo starovekého kráľovstva na juhozápade Kórejského polostrova pozval skupinu troch kórejských tesárov, aby postavili chrám.

Nihon Shoki, najstaršia oficiálna spomienka Japonska, taktiež hovorí o tejto skupine, ktorá sa v tomto období podieľala na výstavbe svätýň a chrámov.

Títo tesári založili firmu Kongō Gumi. Spravili tak v roku 578 na stavbu chrámu Shitenno-ji. Bol to masívny národný projekt, ktorý viedol princ Shotoku, politický vodca oddaný budhizmu.

Na snímke vidíme Kongō Yoshie, 38. majstra tesárov vo firme Kongō Gumi a ostatných zamestnancov. Fotografia je zo začiatku 20. storočia, nepoznáme presný rok.

Čo však vieme je, že Kongō Gumi je najstaršia spoločnosť v Japonsku. Tvrdí to Toshio Goto, profesor na Japonskej ekonomickej univerzite. Ten študuje staré japonské spoločnosti, ktoré stále fungujú.

Firma sa síce dostala do finančných ťažkostí v roku 2006, kedy ho kúpila iná stavebná firma s názvom Takamatsu. No, keďže tým technicky Kongō Gumi nezanikla, môžeme povedať, že najstaršia firma nie len v Japonsku, ale aj na svete má neuveriteľných 1444 rokov!