Únos lietadla a kufor s 1 milión USD

Júl 1972: Agent FBI, podľa inštrukcií únoscov mal na sebe iba plavky a nesie kufrík s výkupným 1 milión dolárov k otvoreným dverám uneseného lietadla Delta DC8 v Miami. 

Medzi únoscami bol aj George Wright, odsúdený vrah a militant zo 70.-tych rokov. Prvýkrát sa preslávil v roku 1962 účasťou na zabití majiteľa čerpacej stanice v New Jersey. 

Unikli so 70 dolármi, ale o dva dni neskôr ich chytili. Dostal trest odňatia slobody na 15 až 30 rokov. V roku 1970 on a dvaja komplici utiekli z väzenia. Podľa MSNBC ukradli dozorcovo auto. 

George Wright bol pôvodne uväznený za vraždu v roku 1962

Úrady ho potom mohli vidieť prezlečeného za kňaza, keď Wright a štyria jeho kumpáni zadržali let Delta na ceste z Detroitu do Miami (na fotke). Na asfalte v Miami držali 88 ľudí ako rukojemníkov. 

Keď federálni agenti priniesli výkupné vo výške jeden milión dolárov, lietadlo odštartovalo do Alžírska. Tam ich po príchode privítal vodca Strany čiernych panterov, ktorý žil v exile. 

Jeho podpora bola zjavne na nič, lebo tamojšia vláda vrátila ukradnuté lietadlo a hotovosť americkým úradom. Wrightovi komplici zatiaľ odcestovali do Francúzska.

George Wright doma v Casas Novas, Portugalsko v 2011.
Photo credit: Miguel R. Fernandes pre The New York Times

Nie je jasné, či s nimi išiel aj Wright. Vieme však, že zatknutiu unikol, zatiaľ čo ostatní štyria boli nakoniec chytení, postavení pred súd za únos a odsúdení francúzskymi úradmi. 

V septembri 2011 Wrighta našli a zatkli v Portugalsku. Podľa všetkého sa z Alžírska do Portugalska dostal pod falošnou identitou. Úradom sa úspešne vyhýbal viac ako 40 rokov.

Má ženu a dve deti a dodnes bojuje proti vydaniu do USA. Dcéra zavraždeného pumpára totiž žiada úrady, aby si Wright odsedel aj zvyšok svojho trestu. Posledný zápis pod jeho fotkami na stránkach FBI znie: “je ozbrojený a nebezpečný”.