Takto nejako mohla vyzerať erupcia vulkánu Krakatoa podľa umelej inteligencie

Tintype fotografia erupcie vulkánu Krakatoa z roku 1883. Metóda tintype funguje tak, že pozitív obrazu sa premietne na tenký plech potiahnutý tmavým lakom. Túto fotku však nerobil človek, bola generovaná pomocou umelej inteligencie menom Midjourney.

Pokial viem fotky z výbuchu tejto sopky neexistujú, iba kresby a maľby. Stojí však za zmienku, išlo vraj o takú silu, že na ostrovoch v Indonézii, niekoľko desiatok km od Krakatoe zaznamenávali masívne zemetrasenia už mesiace pred erupciou.

Potom, 27. septembra 1883 došlo k erupcii, ktorá bola jednou z najsmrteľnejších a najničivejších sopečných udalostí v zaznamenanej histórii. Výbuch bolo počuť vo vzdialenosti 5 000 kilometrov.

Je zaznamenané, že zvuková vlna obletela zemeguľu sedemkrát. Podľa odborníkov sa zvuk nad istou hlasitosťou mení na silu, alebo tlakovú vlnu. Okrem toho tieto výbuchy sopky sú aj najhlučnejším zaznamenaným zvukom všetkých čias.

Totižto, zvuk výbuchu sa podarilo nahrať. Tesne pri vulkáne mal mať silu okolo 300 decibelov (iné zdroje uvádzajú 180). Pre porovnanie 120 decibelov je zvuk motora stíhačky, keď stojíte tesne pri ňom. Zvukový záznam môžete nájsť na Youtube.

Nešťastníkom, hlavne námorníkom, ktorí boli aj 40 a viac km od výbuchov, praskli ušné bubienky. Erupcii a cunami, ktoré spôsobila, sa pripisuje najmenej 36 417 úmrtí, niektoré odhady hovoria o 120 000. Vlny mali mať výšku 30 metrov, čo je o trošku menej, ako tie z roku 2004.

Existujú teórie, že táto explózia mohla byť zdrojom inšpirácie pre obraz Edvarda Muncha z roku 1893 Výkrik (Scream). Červenkastá obloha v pozadí sa podobá na účinky erupcie Krakatoa, ktorá v rokoch 1883 a 1884 sfarbila oblohu na červeno v častiach západnej pologule.