Najväčšia socha je vysoká 40 m a postavili ju v roku 2008

Komplex sôch Čingischána je asi najznámejšou dominantou Mongolska a jednou z najväčších jazdeckých sôch na svete. Najväčšia socha je vysoká 40 m a postavili ju v roku 2008 pár desiatok km od hlavného mesta Ulanbátar. 

Týči sa nad okolitou krajinou a má výťah stúpajúci po chvoste, po ktorom nasledujú schody ku hlave koňa. Viete nájsť fotky turistov, kde vidieť, že dvere na rozhľadňu sú v Čingischánovom lone.

Čingischán bol mongolský vodca, ktorý si podmanil veľa kmeňov čím dokázal vybudovať mocnú armádu. Dcéry vydával za vodcov spriatelených kmeňov. Zaťka poslal na vojnu, kde padol v boji a Čingischán mal kontrolu nad jeho národom.

Veľký chán zomrel v roku 1227 z nezistených príčin. Posledných 20 rokov života strávil vo vojnách po skoro celej Ázii. V jednej chvíli ovládal neuveriteľných 31 000 000 štvorcových kilometrov. Od Čierneho mora až po Kamčatku.

Určite ste už počuli aj o výskume na tému Y chromozómu, teda toho mužského. Medzinárodný tím genetikov pred rokmi zistil, že v tejto chvíli po svete stále chodí približne 16 miliónov potomkov tohto dobyvateľa.