Hrdina dna v adamovom rúchu, fotka: Horace Bristol na palube lietadla Dumbo PBY (1941)

Dnes niečo možno skôr pre ženy. Fotografiu urobil Horace Bristol. V roku 1941 bol Bristol najatý do US Navy ako jeden zo šiestich fotografov, ktorí dokumentovali druhú svetovú vojnu na miestach ako Južná Afrika a Japonsko.

Tento mladý člen posádky (na fotke) záchrannej misie amerického námorníctva „Dumbo“ PBY práve skočil do vody v prístave Rabaul, aby zachránil ťažko zraneného pilota námornej pechoty, ktorý bol zostrelený pri bombardovaní japonskej pevnosti Rabaul.

Keďže japonské delá pobrežnej obrany strieľali na lietadlo, keď bolo počas vzletu ešte na vode, mladík si po záchrane pilota sadol za guľomet a opätoval paľbu. Na to, aby sa znova obliekol, pochopiteľne nebol čas. 

V článku z decembrového vydania časopisu B&W z roku 2002 člen posádky spomína: “Muž, ktorý bol zostrelený, bol dočasne oslepený, takže jeden z našej posádky sa vyzliekol a skočil do vody, aby ho priviedol na palubu. V čižmách a oblečení by nevedel plávať tak rýchlo.”

“Hneď, ako sme mohli, sme vzlietli. Nečakali sme, kým si niekto oblečie formálne oblečenie. Strieľali na nás a chceli sme sa odtiaľ sakra dostať preč. Nahý chlapík sa potom vrátil na svoju pozíciu pri zbrani.“